
Volgens de corporaties worden zowel huidige huurders als duizenden woningzoekenden in de kou gezet.
De maatregel, aangekondigd door de landelijke coalitie, doorkruist eerder gemaakte afspraken tijdens de Woontop. Daar werd in de Nationale Prestatieafspraken (NPA) vastgelegd dat de maximale huurverhoging per 1 juli 2025 op 4,5% zou uitkomen. Deze verhoging is volgens de corporaties noodzakelijk om te kunnen investeren in nieuwbouw en verduurzaming van bestaande woningen.
“Als de huurinkomsten twee jaar worden bevroren zonder compensatie, verdwijnen investeringsmogelijkheden. Dat betekent minder nieuwe woningen en vertraging van verduurzamingsmaatregelen,” stellen de corporaties. Overleggen over regionale woningbouwafspraken zijn dan ook per direct opgeschort.
De aangekondigde koerswijziging zorgt bovendien voor verwarring. Veel huurders hebben inmiddels bericht ontvangen over de huurverhoging vanaf 1 juli, en de eerste vragen stromen al binnen. De corporaties vrezen dat huurders met een “dooie mus” worden blijgemaakt.
Volgens de woningcorporaties is het besluit “onbegrijpelijk en ondoordacht”. Ze waarschuwen dat de voorgestelde huurbevriezing het wederzijds vertrouwen tussen overheid en corporaties ondermijnt en de aanpak van de woningcrisis in gevaar brengt.