17-09-2025 11:15
Herstelwerkzaamheden in het Opperbos

Het Opperbos ligt tussen de Maastrichterweg en het beekdal van de Tongelreep, vlakbij de Achelse Kluis. In de jaren vijftig werd het bos ingericht voor bosbouw. Er kwamen sloten en greppels waardoor water snel wegstroomde. Hierdoor raakte het bos verdroogd en verzuurd. Dat heeft gevolgen voor bomen en planten, maar ook voor het beekdal van de Tongelreep. Dit beekdal is een Natura 2000-gebied en daardoor extra beschermd.
In het oostelijk deel van het Opperbos worden enkele afwateringssloten gedempt. Regenwater blijft daardoor langer in het bos, kan rustig in de bodem zakken en de grondwaterstand verhogen. Dit moet leiden tot:
- minder kans op verdroging;
- herstel van natte bostypen die hier van nature horen;
- betere waterkwaliteit richting de Tongelreep;
- minder wateroverlast stroomafwaarts bij hevige buien.
Met dit project draagt Valkenswaard bij aan het Convenant Beeklandschap Warmbeek-Tongelreep. Hierin werken gemeenten, provincie en partners uit Nederland en België samen aan een robuust beekdallandschap. Een robuust landschap kan beter omgaan met droogte, hevige regen en andere veranderingen. Zo blijft het gebied gezond voor natuur, landbouw en mensen. Eerder vonden vergelijkbare werkzaamheden plaats in de Malpie. De provincie Noord-Brabant betaalt mee via het Landelijk Programma Natuur.
Voor het werk worden machines ingezet. Bezoekers kunnen tijdens de werkzaamheden het bos gewoon blijven gebruiken.





