RTV Horizon

RTV Horizon - Nieuws van bij ons

advertentie
Geschreven door Joanneke de Waal Malefijt
9-02-2026 7:33


Debuutroman Barmuts van Ineke Pistorius uit Leende biedt terugkijk in jaren '70: "Kleindochter las het en zei: Oma dat is KEI gaaf!"
Foto: Debuutroman Barmuts van Ineke Pistorius uit Leende biedt terugkijk in jaren '70: "Kleindochter las het en zei: Oma dat is KEI gaaf!"
HEEZE LEENDE - Ze werkte altijd met cijfertjes in de wereld van financiën en schreef gedichten, kleine verhalen en dagboeken voor haar eigen plezier. Dat haar debuutroman 'Barmuts' over een vrouw die er op jonge leeftijd alleen voor komt te staan nu wordt uitgegeven, was voor Ineke Pistorius uit Leende dan ook een verrassing.

"Ik heb het ingestuurd nadat ik het aan mijn man het had voorgelezen en hij zei dat het eigenlijk wel een leuk boek is", vertelt ze enthousiast. Ineke trok vervolgens de stoute schoenen aan en stuurde het manuscript naar een oude kennis met een journalistieke achtergrond. "Die gaf aan dat het lekker wegleest en dat ze benieuwd was naar hoe het afloopt, dus heb ik het naar een uitgeverij gestuurd, gewoon voor de flauwekul en die bleken het uit te willen geven", lacht ze.

Deels fictie

Barmuts is deels fictie, maar ook deels autobiografisch geschreven en gaat over Hanneke, een vrouw die er op jonge leeftijd alleen voor komt te staan. Iets wat Ineke op 19-jarige leeftijd zelf overkwam: "Mijn moeder was heel ziek en mijn vader was al overleden. Toen mijn moeder ook kwam te overlijden, moest ik naar de kinderbescherming, omdat ik nog minderjarig was en niet in ons huis mocht blijven wonen", vertelt ze. De kinderbescherming raadde haar aan om met haar vriendje te trouwen, zodat ze als meerderjarige werd beschouwd en wel in haar huis kon blijven.

"Maar dat wilde ik helemaal niet. Dus ik maakte een einde aan de verkering en ontmoette toen iemand in de bar. Vandaar ook de titel 'Barmuts", legt ze uit. De ondertitel van haar boek 'verlies en zelfbeschikking' staat voor het verlies van haar ouders en relatie, maar ook over de kracht die ze weer vind door de ontmoeting met de barkeeper. "Het is niet alleen een boek over verlies", vertelt ze. Er zitten heel veel leuke dingen in. Dit speelt zich allemaal af in de jaren '73 en '74. Toen bestond de mobiele telefoon nog niet. Je zat dan bij je vaste telefoon en met je pick-upje met muziek", lacht ze.

Andere wereld

In het boek staan ook QR-codes die je kunt scannen en dan kun je muziek uit die periode afspelen. "Het was een hele andere wereld toen", vertelt ze. "Het leest ook lekker weg en daarmee spreekt het ook jongeren aan. Mijn kleindochter las het en zei meteen "oma dit is KEI gaaf", lacht ze.

Volgens Ineke geeft het boek een mooi kijkje in het leven toen, zonder social media. "Maar het gaat ook over een jonge vrouw die alleen komt te staan en het leven weer leert omarmen. En zo voel ik dat ook. Ik ben heel dankbaar voor wat er op mijn pad is gekomen. Naast die verliezen, heb ik ook kanker overwonnen en ik ben zo blij dat ik mag leven." Wat ze hoop dat mensen eruit halen: "Dat je altijd je leven in de hand kan houden."

Heeze-Leende  boek  debuutroman  alleenstaande moeder 

Download de nieuwe RTV Horizon app voor:  Android | IOS
Lees actueel nieuws uit jouw gemeente, luister naar Radio Horizon of kijk 1KempenTV.

Heezeleende  Nieuws 

 
  • Radio Horizon
  • Horizon TV
advertentie